Когато през есента се появят дефекти, които са се образували в износения покрив, тяхното отстраняване ще бъде свързано с трудности. Ниска температура на въздуха със слана, висока влажност, заледяване на повърхността – всичко това не допринася за висококачествени ремонтни работи. Следователно ремонтът на покрива с битумен мастик трябва да се планира за топлия сезон в сухи слънчеви дни.
Пригответе шейната и оправете покрива през лятото
Мекият покрив издържа от пет до десет години, след това има рисков период, когато не бива да се учудвате, ако по тавана се появят петна от теч. Всичко е естествено: всеки материал има свой собствен експлоатационен живот, над който възникващите претенции трябва да се предявяват само към себе си.
Всъщност няма нищо сложно в ремонта на покрив с битумен мастик, но за да извършите работата ефективно и за дълго време да премахнете темата за ремонт от списъка с домакински грижи, трябва да се придържате към следната последователност от действия:
– откриване, изследване, класификация на дефекти;
– определяне на оптимален битумен състав и начин на приложение;
– почистване и подготовка на повърхност, вдлъбнатини;
– създаване на лепенки, запълване на пукнатини, шевове, отстраняване на мехури с проверка на получените кухини и запълване, в зависимост от установеното износване.
Изборът на битумен мастик за ремонт на покриви
Материалът за ремонтни дейности се избира, като се вземат предвид препоръчителната температура за полагане, разход на квадратен метър, време на втвърдяване, пластичност в работно и втвърдено състояние. Но преди всичко, когато избирате подходящ материал за ремонт на покрив с битумен мастик, трябва да вземете решение за предназначението, а именно:
1) фрагментарно или мащабно възстановяване на покриви;
2) повторно запечатване на шевове, фуги, съседни зони;
3) възстановяване на антикорозионния слой върху метални повърхности.
Сега по-подробно за използването на конкретни търговски наименования и видове (по горните точки):
– BM – само в първия случай.
– Хидроеластични – за уплътняване и структурно уплътняване по равнина.
– Germabutil-2M – уплътнява шевове, пукнатини и предпазва от корозия.
– Битумно-полимерни и битумно-каучукови мастики се използват за ремонтно-възстановителни работи и защита от корозионни процеси.
– Битум на брикети – универсален.
Начини за работа с покривни материали
Маслените мастици се разделят на три групи: горещо, студено нанасяни, водоразтворими. За регулиране на физичните и химичните свойства към материала се добавят пластификатори, минерални компоненти и свързващи вещества. Начинът на нанасяне зависи от работната пластичност, предназначението и обемите. Най-често срещаният и най-простият е на ръка: с гъвкава шпатула с подходящ размер. Течните състави могат да се нанасят с четки или да се пръскат с помощта на пневматично оборудване. За лепенки се използва армировка с фибростъкло или фибростъкло, а при запечатване на шевове и дълбоки пукнатини към състава се добавя кълчища.