Видове покриви
Конструктивните решения са много разнообразни:

Плосък покрив
Изисква внимателен монтаж и последваща поддръжка. Не забравяйте да оборудвате дренажна система. Под къща с такъв покрив трябва да има надеждна основа. В противен случай слягането ще доведе до напускане на склонове и течове. Но на такъв покрив можете да оборудвате зона за отдих.

навесен покрив
Най-простото устройство. Обикновено се използва за малки сгради, тъй като дългите греди са твърде масивни. Пространството под такъв покрив е неудобно за оборудването на обитаем таван.

Двускатен покрив
Най-популярният вариант в средната лента и северните региони. Устройството на двускатния покрив е просто в дизайна.

Осигурен е голям наклон на покрива, така че снегът през зимата да не се задържа и да не създава допълнително натоварване. Таванското пространство обикновено е достатъчно, за да се оборудват допълнителни стаи там.

мансарден покрив
Върхът е с лек наклон. След това се прави прекъсване, след което покривът пада под остър ъгъл. Такъв покрив е структурно сложен, но ви позволява значително да увеличите таванското пространство.

четирискатен покрив
Нарича се още хип. Липсват фронтони. Изглежда като двускатен покрив, в който от краищата са направени още два наклона. Той е популярен в южните райони, тъй като издържа добре на големи натоварвания от вятър.

Всеки дизайн е по същество търсене на компромис между много фактори: цена, технологичност, тегло, здравина, различни потребителски качества.

 

А потребителите на строителни услуги имат разнообразни изисквания и естетически предпочитания. В резултат на това покривните схеми се диверсифицират с допълнителни типове, например полубедрени, многоскатни (многохребетни, долини), куполни, четирискатни покриви.

 

Основната оставка на рамката на покрива
Покривната рамка се състои от елементи със специфични имена:

Мауерлат. Обвързване на горния периметър на стените на сградата. Един вид покривна основа. Долните части на всички други елементи, които образуват покривната палатка, са прикрепени към нея.
Бягай. Дъска или подобен по геометрия елемент, оформящ горния ръб на покрива – билото.
Рафтер. Свързваща греда между Mauerlat и тичане.
Нарожник. Къса греда, чиято горна част по някаква причина не достига до билото.
Вятърен лъч. Диагонален елемент между гредите. Повишава стабилността на конструкцията, особено при монтаж.
Фили. Продължение на долния край на гредите, който служи за създаване на надвес на покрива.
Пуф. Свързва долните краища на гредите. Елиминира разширяването на стените на къщата с греди.
Подпъвам се. Диагонален елемент, прикрепен към гредите за по-голяма стабилност.
Стелаж. Вертикален елемент, който поддържа покривната конструкция и лежи върху основната стена.
Окачване. Също така вертикален елемент, но базиран на бутер.
Шпренгел. Побира се диагонално в ъгъла на къщата. Обикновено служи за инсталиране на стелажа.
Решетка. Състои се от летви или дъски, разположени перпендикулярно на гредите. Тя може да бъде или рядка, или плътна. Служи за фиксиране на покривни материали.
Контра решетка. Монтира се при монтаж на изолационен слой в покрива. Служи за фиксиране на изолацията и създаване на вентилационна междина между нея и щайгата.