Дизайнът на счупен покрив се характеризира със сложност в сравнение с други видове покриви, но популярността му остава на много високо ниво сред собствениците на частни къщи. Това търсене се постига благодарение на високата му ефективност и незаменимост за къщи с таванско помещение.
Разновидности на счупени покриви
По броя на наклоните счупените покриви се разделят на 4 основни типа:
Навес
Оформен от наклонена равнина, прикрепена към стени с различна височина. Тази опция се счита за проста в изпълнение, евтина и в същото време ефективна.
фронтон
От името следва, че този тип покрив се състои от два склона, разположени в противоположни посоки. Такъв покрив, като скатен покрив, също се характеризира с простота, достъпност и удобство, което ги прави идеални за къщи с тавани и най-популярните сред всички видове счупени покриви.
Трехскатная
Това е покрив, единият край на който е вертикална стена, а другият повтаря формата на страничните склонове с извивки. Трискатен счупен покрив – олекотена версия, чието намаляване на теглото се постига поради липсата на една от двете основни стени. Традиционно такъв покрив се използва в ситуации, при които таванът на една сграда е в контакт с покрива на друга сграда.
Четирехскатная
Тип покрив, четирите ската на който са с начупен профил. Проектирането и монтажът му изисква сериозни строителни умения, но изграждането на такъв покрив е най-лесното от изброените.
Теоретично покривът на скатен покрив може да бъде направен с голям брой наклони, но поради сложността на изпълнението такива проекти са изключително редки.
Изисквания за скатен покрив
Изграждането му, както всички други видове покриви, започва с етапите на създаване на проект и извършване на изчисления за счупен покрив, по време на прехода към който трябва да се вземат предвид основните изисквания за този тип покрив.
Височината на тавана на бъдещото таванско помещение не трябва да бъде по-ниска от 220 см. Пренебрегването на това правило ще доведе до значителни трудности при експлоатацията на тавана.
Висококачествено вентилационно устройство, с цел минимизиране на вероятността от натрупване на влага в подпокривното пространство.
Използване на изключително леки покривни материали.
Организирането на достатъчна топлоизолация, тъй като таванската стая запазва топлината много по-лошо от долния етаж.
За целите на пожарната безопасност всички дървени части на конструкцията задължително се обработват с огнеупорни смеси.
Ако са спазени всички изисквания и технология за монтаж, скатният покрив е не само ефективен и функционален, но и чудесно естетическо допълнение, което придава на къщата завършен атрактивен вид.