Изграждането на покрив от велпапе се извършва с помощта на технологията за полагане на профили с припокриване. Размерът на вертикалното припокриване се определя в зависимост от условията на околната среда: в райони с интензивни валежи или силни ветрове се препоръчва припокриване от 2-3 вълни, а в райони с умерен климат – 1 вълна. Параметрите на хоризонталното припокриване се определят въз основа на нивото на наклона на покрива и варират средно от 10 до 30 cm (колкото по-малък е ъгълът на покрива, толкова по-голямо е припокриването).
Откъде да започнете да полагате велпапе?
Ако наклонът на покрива има права форма, можете да започнете да полагате профили от всеки край по линията на корниза. Ако обаче наклонът има формата на трапец или триъгълник, в този случай схемата на полагане се обмисля индивидуално. Можете обаче да монтирате първия лист в центъра на линията на корниза и да монтирате следващите профили симетрично от двете страни.
Също така си струва да се отбележи, че ако проектът на покрива предвижда дренажна система, профилите се полагат по линията на корниза с надвес от 6 см. В противен случай дължината на надвеса се определя в зависимост от марката на профилите:
до 10 см – за HC-20;
до 30 см – за C-44 и HC-35.
Първият профил се подравнява по протежение на края и стрехите на покрива и след това временно се фиксира със самонарезен винт в горната част. Всички останали профили също се подравняват по стрехите, закрепват се по надлъжната страна и след това се монтират върху щайгата.
Технология на монтаж на покривна велпапе
Профилите се закрепват със специални самонарезни винтове с пресова шайба и уплътнение от неопрен (синтетичен каучук). По-специално, по време на монтажа трябва да се обърне внимание на нивото на затягане на винтовете, тъй като от това ще зависи плътността на цялата покривна конструкция.
За да могат профилите да бъдат надеждно фиксирани, самонарезните винтове се завинтват във всяка вълна на надвеса на корниза, както и на кръстовището на горния и долния ред на покритието. Останалите крепежни елементи са разположени върху профила в шахматен ред със стъпка от 30 до 40 cm, т.е. има около 7-9 самонарезни винта на 1 m2 велпапе.
Заключителни работи
След завършване на монтажа на велпапето, предните профили трябва да бъдат оборудвани със защита от вятър, която се извършва с помощта на специални ленти от същия материал. На местата, където профилите граничат със стената на къщата, са монтирани ъглови ленти, които са прикрепени към силиконов уплътнител и самонарезни винтове.
Последният етап от полагането на покрив от велпапе е инсталирането на елементи на билото. Необходимо е да започнете да монтирате билото от противоположната подветрена страна. Всяка следваща дъска се полага с припокриване от 10 до 20 cm в зависимост от местните климатични условия. Като крепежни елементи традиционно се използват самонарезни винтове, които се завинтват в горното гофриране, така наречения „гребен на вълната“, на стъпки от 20 до 30 cm.
Колко струва покривът от велпапе?
Поради факта, че полагането на велпапе е много времеемък процес, в повечето случаи собствениците на къщи се обръщат за помощ към специалистите на ПРОФИКРОВ. В същото време, използвайки услугите на изпълнител, клиентът не само спестява времето си, но и получава гаранция за качествено извършена работа.
Цената за полагане на покриви от велпапе се определя във всеки случай поотделно, въз основа на марката на използваните профили, мащаба на работа и времето на годината.