Домът ви неудобен ли е, когато вали? Имаше петна по стените, локви на тавана? Покривът на къщата през цялата година поема ударите на елементите, предпазва от лошо време и запазва топлината. Рано или късно идва моментът, в който вече не е възможно да се направи без подмяна на стария покрив.
Кога трябва да алармирате?
За собствениците на селски къщи или градски вили проблемите с покрива могат да възникнат внезапно. И няма значение дали къщата е стояла 30 години или е построена преди по-малко от година.
Периодичната проверка на покрива ще помогне за идентифициране на дефекти и предотвратяване на сериозни течове, които ще доведат до ремонт и дори реконструкция. Ако не се обаждате на покривачи за превантивен байпас всяка година, тогава трябва да внимавате:
ако на тавана се появи неприятна миризма на плесен и мухъл, се виждат следи от петна;
в близост до къщата са открити парчета покривен материал: механични повреди възникват, когато покривът е неправилно почистен от сняг, от падащи върху него клони или камъни;
гъвкавата плочка е променила цвета си: това означава, че прахът, който предпазва битумно-полимерния материал, се е разпаднал. Това може да доведе до напукване на покритието и в резултат на това проникване на влага;
панелите от плочки или профилираните листове са деформирани.
Причините за подмяна на покрива могат да бъдат грешки при изчисляването на ъглите на наклона, неспазване на правилата за полагане, дори неправилно избран материал за покритие.
Стар покрив: ремонт или пълна подмяна?
След установяване на дефекти предстои труден избор – ремонт на отделна част или подмяна на целия покрив? Решението се взема, като се вземе предвид сложността на извършената работа и финансовите възможности:
1. Покривът е напукан, но фермовата система е непокътната. В този случай е достатъчно да го замените с нов (например с гъвкава плочка).
2. В къщата стана влажно, на тавана се появиха мокри петна. Това показва, че някъде има теч или дренажната система не може да се справи и покривът натрупва влага. При отстраняване на неизправности на щайгата бяха открити гъбички и гниене. В този случай просто подмяната на покритието не е достатъчна – трябва да поставите рамката в ред.
3. Най-нежеланият вариант – по време на проверката бяха открити дупки в покритието, системата на ребрата, хидро- и топлоизолационните слоеве бяха повредени. Идентифицираните дефекти ще изискват работа по подмяна на покрива.
Какво е по-добро и по-евтино – постоянни дребни ремонти или пълна подмяна на стария покрив – вие решавате. Но практиката показва, че демонтирането и подмяната на покрива е за предпочитане, тъй като честите промени не предпазват покритието от износване.
Демонтаж: какво да вземете предвид преди работа?
Независимо от вида на материала, старият покрив се демонтира внимателно, без да навреди на здравето и живота на другите.
Ако къщата е покрита с шисти, тогава за отстраняването й се използват чук и лост. В листовете се пробиват дупки, където са прикрепени към щайгата, и след това се хвърлят на земята, ако не се планира да бъдат използвани повторно.
Можете да дадете „втори живот“ след разглобяване на модерни покривни материали – велпапе, метални керемиди. Използват се за подреждане на покриви с малка площ – селски къщи, навеси, беседки, гаражи.